Istraživači razvijaju specijalnu kožu pomoću sistema za štampanje koja će u budućnosti moći da se koristi za lečenje ranjenih vojnika.Naučnici Instituta Wake Forest za regenerativnu medicinu su bili inspirisani standardnim inject štampačima koji se nalaze u mnogim uređajima u domaćinstvima. Uređaj se može koristiti za regeneraciju oštećene ili spaljene kože...
Istraživači razvijaju specijalnu kožu pomoću sistema za štampanje koja će u budućnosti moći da se koristi za lečenje ranjenih vojnika.
Naučnici Instituta Wake Forest za regenerativnu medicinu su bili inspirisani standardnim inject stampačima koji se nalaze u mnogim uređajima u domaćinstvima.
Počeli smo tako što smo uzeli tipičan desktop injekt kertridž. Umesto mastila koristili smo ćelije koje su smeštene u kertridžu, kaže direktor instituta Dr. Anthony Atala.
Uređaj se može koristiti za regeneraciju oštećene ili spaljene kože.
Projekat je u pred kliničkoj fazi i istraživanje može da potraje još pet godina, pre nego što bude u potpunosti spreman za upotrebu na ljudima koji su zadobili opekotine kože, kaže Atala.
Drugi univerziteti, uključujući Cornel univerzitet i medicinski univerzitet u Južnoj Karolini, Carlston, rade na sličnim projektima, a osnovu projekta predstaviće na naučnoj konferenciji Američke asocijacije za unapređenje nauke u Vašingtonu. Istraživači sa ovih univerziteta kažu da se i organi, a ne samo koža, mogu regenerisati uz pomoć iste tehnike.
Projekat štampanja kože je jedan od mnogih projekata Instituta Wake Forest koji u velikoj meri finansira američko Ministarstvo odbrane.
Wake Forest će u narednih pet godina od Ministarstva odbrane dobiti oko 50 miliona dolara za finansiranje projekata uključujući i projetak stvaranja kože pomoću sistema za štampanje.
Istraživači su razvili bio-štampač kože modifikacijom standardnog kućnog štampača. Proces štampanja kože obuhvata nekoliko koraka. Prvo, mali deo kože se uzima od pacijenta. Uzorak koji se uzima od pacijenta korišćenjem hemijske metode je veličine polovine poštanske marke. Te ćelije se zatim odvajaju i umnožavaju u specijalnom okruženju koje pospešuje ovu ćeliju na razvoj. Kada se naprave nove ćelije, sledeći korak je da se ćelije stave u štampač u kertridž, i da se odštampaju na pacijentu. Štampač se stavlja preko rane, ali na određenoj udaljenosti kako se pacijent ne bi povredio. Štampač se kreće napred-nazad i tako ostavlja ćelije na oštećeni deo kože. Kada se postave nove ćelije, one se prilagođavaju telu i formiraju novu kožu.
Specijalno dizajnirane glave bio-štampača kože koriste mlaznice pod pritiskom, za razliku od onih u tradicionalnim inject štampačima. Uređaj može proizvesti zdravu kožu bilo gde u roku od nekoliko minuta do nekoliko sati u zavisnosti od veličine i tipa opekotine.